Tie Man akadémia časť 4: Ako sa správne obliecť na každú príležitosť, časť 2.

Tie Man akadémia časť 4: Ako sa správne obliecť na každú príležitosť, časť 2.

 Móda je veľkou súčasťou našich životov. Môžete to vidieť zakaždým, keď otvoríte internet, alebo sa len rozhliadnete okolo seba na ulici. Móda je všade okolo nás, je spôsobom sebavyjadrenia a hlavne, líši sa podľa toho, či idete vyhodiť smeti, alebo sa chystáte na ples v opere. Rôznych dress codov je však tak veľa, že sa v nich môžeme ľahko stratiť.

V poslednom čísle našej akadémie pre gentlemanov sme vám ukázali, ako sa obliecť na rôzne príležitosti. Stále však ostáva niekoľko dress codov, ktorým sme sa nevenovali. Ak teda chcete vedieť, ako vyzerá dokonalý gentleman na podujatiach, ktoré si vyžadujú to najformálnejšie oblečenie, čítajte ďalej.

Cocktail Attire

S týmto dress codom sa môžete stretnúť na formálnej párty, či aj na svadbe. Ide o akýsi mostík medzi dňom a nocou. Je spojením elegancie s komfortnosťou. Na túto príležitosť sa dobre hodí oblek, nie však ten obyčajný nudný, ktorý nosíte do práce. Hľadajte moderné a svieže strihy, ktoré vám dobre sedia nie len na tele, ale aj k osobnosti. Oblek by mal byť tmavšej farby, no môžete sa pohrať s farebnými kombináciami a hravo ho doplniť kravatou, či inými doplnkami.

Semi Formal

Semi Formal už zaraďujeme k veľmi formálnym dress codom, no stále vám poskytuje veľa voľnosti. Je typický pre firemné večierky, ale hodí sa aj na svadby. Mali by ste si udržať sofistikovaný a uhladený vzhľad, ktorý najlepšie docielite oblekom, kvalitnou bielou košeľou a koženými topánkami. V tomto prípade je však kľúčová farba obleku. Ak sa akcia koná cez deň, siahnite po svetlejších odtieňoch, ako je napríklad béžová, sivá či modrá. Vo večerných hodinách sa viac hodí tmavšia farba obleku. Celý outfit doplňte kravatou alebo motýlikom, no s doplnkami by ste sa mali držať viac pri zemi. 

Black suit 

Tento dress code je jednoduchý, stačí sa len riadiť názvom a vystrojiť sa ako na pohreb. Všetko musí byť čierne – od saka až po ponožky. Dokonca aj košeľa a doplnky. Jedinou povolenkou výnimkou je veľmi tmavá polnočná modrá.

Black Tie

Tento dress code je typický pre akcie začínajúce po 18:00. Najčastejšie ide o rôzne premiéry, plesy, bankety a podobné, vysoko formálne udalosti. Je teda nutné, aby ste sa ukázali ako pravý gentleman!

Najvhodnejšou voľbou je smoking, a to buď čierny, alebo v tmavej polnočnej modrej. Smoking sa od bežného obleku odlišuje lampasmi na nohaviciach a kontrastnými klopami na saku. Tie sú obvykle lesklé, zo saténu či hodvábu. Sako a nohavice musia byť v rovnakej farbe a z rovnakého materiálu, podobne ako aj lampasy a klopy. Smoking môžete, ale nemusíte doplniť šerpou alebo vestou, ktorá by mala ladiť s motýlikom. Musí to byť motýlik, nikdy nie kravata. A ako samotný názov napovedá, motýlik musí byť čierny a ladiť s klopami. Košeľa tiež nemôže byť len taká hocijaká z tesca. Najlepšia je biela košeľa so stojáčikom, na ktorej sú gombíky prekryté légou, alebo dokonca ozdobené, zladené s manžetami. Celý outfit zaklincujte lakovanými topánkami na šnurovanie. 

Black Tie Optional

Nasledovný dress code môžeme považovať za trocha menej striktný variant Black Tie. Stretnete sa s ním na podobnom type formálnych akcií, no zároveň nutne nevyžaduje smoking. Samozrejme, ak ho doma máte, šup von s ním! Ak ale také frajerinky v skrini nemáte, Black Tie Optional sa uspokojí aj s obyčajným čiernym oblekom a kravatou či motýlikom. Treba však stále dbať na kvalitu materiálu a dobrý strih, aby ste nevyzerali, že vám oblek požičal dedo. Inak tu platia všetky pravidlá ako pri Black Tie.

 

Black Tie Creative

Pri tomto dress code si v hlave automaticky predstavím červený koberec. Je veľmi populárny medzi hollywoodskymi hviezdami. Dovoľuje vám dokonale sa vyblázniť, no pri tom si stále zachovať distingvovaný výzor gentlemana. Zahrať sa môžete s materiálom smokingu a zvoliť napríklad zamat. Alebo popustíte uzdu fantázie vo farebnej kombinácii a k bielemu smokingu si dáte napríklad čiernu košeľu. Zakázané nie sú ani vzory a to ani tie najbláznivejšie. Alebo obyčajný Black Tie outfit vylepšite extravagantným doplnkom. Limituje vás len vaša vlastná smelosť.

 

White Tie

Dostali sme sa na vrchol tabuľky formálnosti. White Tie je ten najslávnostnejší dress code, s ktorým sa môžete na pozvánke stretnúť. Je vyhradený pre najprestížnejšie gala večery a bály. Vyžaduje si klasický frak. (Áno, ten s chvostíkom vzadu, v ktorom budete vyzerať ako lastovička.) Pod frak sa dáva ešte biela vesta, biela košeľa so stojáčikom a výhradne biely motýlik. Sako fraku pri tom nikdy nezapínajte. Celý outfit dolaďte bielymi rukavicami, čiernymi lakovanými topánkami na šnurovanie, a ak sa cítite obzvlášť extravagantne, tak aj pravým old school cylindrom. Keďže celý dress code nesie v sebe akési retro, ktoré už dnes vidíme len v starých filmoch, náramkové hodinky by tu pôsobili nepatrične. Ak náhodou nemáte doma hodinky na retiazke po pradedovi, asi budete čas celú noc určovať podľa hviezd. 

 

Zdroje:

https://www.brides.com/cocktail-attire-wedding-4844364

https://www.stevula.sk/blog/black-tie-white-tie-ako-je-to-s-tym-dress-kodom/

https://www.spfinance.sk/rada-pre-vas/2016/mate-prehlad-v-dress-code.html

https://www.blazek.sk/www/magazin-dress-code-je-velmi-dobry-priatel-gentlemana

https://www.thetrendspotter.net/mens-dress-codes/