Tie Man akadémia časť 3: Etiketa stolovania 2

Tie Man akadémia časť 3: Etiketa stolovania 2

Ďalej o etikete pri stole

  O tom, ako sa správať pri stole, sme vám už čo-to napísali. Etiketa je však komplexný fenomén a skrýva sa za ňou oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Naposledy sme vám vysvetlili, ako správne vojsť do reštaurácie, usadiť sa a vybrať si z jedálneho lístka. Ak chcete vedieť viac a nevyzerať pri najbližšej večeri ako „nekultúrny grobian,“ čítajte ďalej...

 

Čo s príborom?

Príbor je azda najdesivejšou časťou stolovania. Niet tomu divu – kopa lyžíc a nožíkov z každej strany taniera môže pôsobiť strašidelne. Používanie príborov je ale naopak celkom jednoduché. Ak neviete, ktorú časť príboru treba zodvihnúť ako prvú, vždy začínajte od kraja. To isté platí aj pri pohároch. Najbližšie pri tanieri je príbor na hlavné jedlo, ďalej na rybu a na šalát. Po pravej strane je na konci tohoto radu ešte lyžica. Pred tanierom je príbor na dezert a naľavo od neho ešte tanierik na pečivo.

 

Ak sa bojíte, že sa v priebehu večere zamotáte, nezúfajte. V prípade, že totiť nejaký z chodov vynecháte, obsluha vám príslušný príbor zoberie spod nosa, aby vás nezavádzal. Ak zase nejaký z chodov pridáte, obsluha vám k nemu donesie aj príbor. A ak ste úplne mimo z toho, čo máte robiť, sledujte hostiteľa, alebo sa pokojne opýtajte obsluhy. Lepšie sa opýtať, ako spôsobiť nejaké faux pas.

Hoci sa hovorí, že aj králi jedli rukami, vy to rozhodne neskúšajte. V reštaurácii sa je rukami len vtedy, keď vám k jedlu donesú aj misku, v ktorej si potom ruky umyjeme. Rukami by sa teda nemala jesť ani pizza. Jedzte pomaly a nie hltavo a snažte sa nič nepokydať. Navzdory pravidlu desiatich sekúnd, nejedzte nič, čo vám vypadlo z taniera.

S jedlom pri večeri nešimrikujte a nehrajte sa s ním. Ak chcete ochutnať zo susedovho jedla, naberte si kúsok napríklad na malý tanierik pripravený na pečivo. Ideálne by sme sa ale mali skôr venovať svojmu tanieru, nie susedovmu.

Ako prvú zväčša využijeme lyžicu. Jedia sa s ňou hlavne polievky a môže slúžiť ako pomôcka pri jedení dlhých cestovín. Pri jedení držte lyžicu tak, akoby ste držali pero.

Hlavný chod sa je vidličkou a nožíkom. Držte ich zhora tak, aby sa vám rúčka opierala o dlaň a ukazovák. Hroty vidličky smerujú nadol. Nôž si v žiadnom prípade nevkladajte do úst. Lakte pri tom držte blízko pri tele, aby ste niekomu nevrazili do nosa. Šalát sa je vidličkou, ktorú držíme v ľavej ruke. Na kompót naopak využite lyžičku a držte ju v pravej ruke.

 

Čo s príborom po jedle?

Čašníkom veľa povie spôsob, akým uložíte svoj príbor. Podľa toho vedia, či vám majú tanier ešte nechať, alebo rovno odniesť. Ak napríklad položíte príbor šikmo cez tanier, znamená to, že si dávate len pauzu a ešte to dojete, keď sa vám žalúdok trocha utrasie. Ak príbor na tanieri kolmo prekrížite, je to znamenie, že čakáte na ďalší chod. Že už ste dojedli, dáte najavo vtedy, keď príbor uložíte vedľa seba s rúčkami smerujúcimi doprava.

Príborom dokážete povedať dokonca aj to, či vám jedlo chutilo alebo nie. Ak chcete čašníkovi naznačiť, že ste spokojní, položte príbor horizontálne vedľa seba s rúčkami smerujúcimi doľava. A ak vám jedlo nechutilo a chcete k účtu rovno knihu sťažností, príbor šikmo prekrížte, alebo uložte dole hlavou.

Keď už ste dojedli, rozhodne neolizujte tanier a nedopíjajte šťavu z kompótu. To si môžete dovoliť na návšteve u babky, no nie v reštaurácii. Rande so špáradlom si takisto treba nechať na potom. Ak vám niečo zavadzia medzi zubami, môžete si to vybrať napríklad na toalete. Pri stole je neslušné hrať sa na zubára.

 

Čo s pečivom?

Pečivo zväčša dostaneme na stôl v košíku, z ktorého si treba vybrať jeden kus a položiť na malý tanierik po vašej lavici. Na tanieriku ho môžete natrieť maslom. Jeme ho ľavou rukou. V žiadnom prípade ho nehryzieme v celku, no môžeme si z neho odlamovať.

Ako jesť polievku?

Ak si vypýtate hustejšiu krémovú polievku, mali by ste ju dostať na tanieri, zatiaľ čo bujón sa servíruje do misky. Pri jedení v nijakom prípade nechlípte, ani nevydávajte nijaké iné zvuky, ktoré by spolusediacim naznačili, že sa namiesto reštaurácie nachádzajú v chlieve.

Ak práve nesedíme v japonskej reštaurácii, potom misku či tanier rozhodne nedvíhame zo stola a neprikladáme k ústam. Tanier ani nijako nenakláňame – proste musí ostať pevne prikovaný na stole. Nezodvihneme ho ani v tom prípade, keď si polievku naberáme z misy.

Ak máme v polievke rezance, je vhodné si ich nasekať, aby ste potom nevyzerali ako majster Shifu, keď vám budú visieť po brade. Takisto sa nepatrí do polievky fúkať – radšej chvíľku počkajte, dokým vám vychladne. Nikam vám predsa zo stola neutečie. Partnerka vám ale od stola môže ujsť veľmi rýchlo, ak sa vám podarí ju pri fúkaní polievky opľuť.

 

Kto platí?

Nech už sa stretnete pri akejkoľvek príležitosti, od začiatku by malo byť jasné, či ste pozvaní s tým, že platí hostiteľ, alebo ide o priateľské stretnutie kolegov či spolužiakov, kde každý platí sám za seba. Ak ste na rande, pravdepodobne bude platiť ten, kto schôdzku navrhol. Všetko je to ale len na vašej dohode.

Čašník by nemal sčitovať účet pred vami - mal by účet doniesť napríklad na tanieriku. A my by sme sa taktiež nemali skladať pred čašníkom ako bezdomovci, keď dávajú dokopy centy na posledné čučo.

Prepitné je vyjadrením spokojnosti s jedlom či obsluhou. Nikto nás teda nenúti nechať ho, no netreba naň zabúdať. Svojim hosťom tým dávate najavo, že nie ste úplný skupáň a vaše štedré prepitné si môžu zapamätať aj čašníci. Ak ste s niečím neboli spokojní alebo sa rozhodnete, že predsa len ste skupáň, nijako nekomentujte a nevysvetľujte, prečo ste prepitné nedali.

Prepitné by malo tvoriť cca 10% celej sumy, no v podstate je úplne na vás, koľko čašníkom dáte. Môžete ho v hotovosti položiť na tanierik pred čašníka, alebo si ho nechať pripísať na účet, ak platíte kartou, mobilom, hodinkami či čímkoľvek iným. V niektorých reštauráciách majú desaťpercentné prepitné rovno zarátané v cene.

 

Odchod!

Keď už sme dojedli a zaplatili, je čas ísť domov.

Ako prvý od stola vstáva muž a pomáha dáme so stoličkou. Niekedy ho môže predbehnúť aj čašník. Muž ďalej pomôže dáme s kabátom a podrží jej dvere, aby mohla vyjsť von ako prvá.

 

Zdroje:

https://bladestalker.estranky.sk/clanky/pravidla-slusneho-spravania/pravidla-slusneho-spravania---v-restauracii.html

https://menucka.sk/magazin/etiketa-restauracii-poradime-vam-restauracny-bonton/

https://spolocenskaetiketa.sk/spravne-stolovanie/

https://magazin-restauracie.sme.sk/c/8114714/dodrziavanie-etikety-pri-stole-nie-je-strojenost-ale-slusnost.html

http://www.dokuchynky.cz/clanky/pribory-a-etiketa-jite-spravne/

https://www.prezidentconsulting.sk/etiketa-stolovania-spoznajte-znakovu-rec-priborov/