Ako zapôsobiť na prvom rande ?

Ako zapôsobiť na prvom rande ?

    Asi všetci sme tam boli. Všetci sme už zažili prvé rande a hoci niektorí z nás sa úplne vyžívajú v tom pocite vzrušenia z nepoznaného, iným sa potia dlane už len pri pomyslení na to, že by mali opäť zažiť prvé rande. Zatiaľ čo niektorí si užívajú motýliky v bruchu, druhým zviera črevá nervozita.

Takéto pocity sú úplne normálne a bežné. Prvé rande je často ako kupovanie mačky vo vreci a my nemáme ani poňatia, čo z toho vreca vylezie. Hlavne v modernej dobe, kedy svojich partnerov často spoznávame len cez sociálne siete, či zoznamky, a teda nemáme poňatia, kto v skutočnosti sú.

Prvé rande však v žiadnom prípade nie je niečím, z čoho treba mať hrôzu. Nikdy neviete, kedy stretnete lásku svojho života. Ak sa teda chystáte na prvé rande, máme pre vás pár rád, ako čo najlepšie zapôsobiť na svoju partnerku (či partnera).

 1. Ako sa pripraviť

Pre ženy je rande veľká vec a len máloktorá by sa naň vybrala bez vhodnej omietky a v teplákoch. Vaša partnerka pravdepodobne strávi hodinu prípravou, žehlením vlasov, nanášaním make-upu a výberom outfitu. Je teda len fér, keď si na sebe aj vy dáte záležať.

Nemusíte sa nutne dostaviť v obleku a baretke ako člen Peaky Blinders, no ani ako šupák v roztrhaných teplákoch. Môže sa stať, že si vás partnerka pomýli s jedným z bezdomovcov za obchodným domom a to predsa nechcete. Oblečte sa primerane situácii a nezabúdajte na hygienu. Nevynechajte ani voňavku a žuvačky – pekná vôňa dámu vždy očarí.

 1. Ako vybrať správne miesto

Záleží len na vás dvoch a vašich preferenciách. Určite druhú osobu nenahovárajte na nič, čo nechce, no výber miesta je len na vašej dohode.

Odporučili by sme vám však skôr nejaké miesta, kde je viac ľudí, než samotu v lese. Nedávno sa na internete objavil vtip, že keď si muž nájde šialenú ženu, skončí to dobrou historkou a rozchodom, keď si ale žena nájde šialeného muža, skončí to zakopaním v lese a titulkom v novinách. Pri počte znepokojujúcich správ, ktoré nás každý deň zaplavujú na internete, je úplne normálne, že majú ženy z prvých stretnutí tak trochu stres. Vaša partnerka sa bude určite cítiť komfortnejšie niekde medzi ľuďmi. Ak prvé rande dopadne dobre, užijete si ešte veľa chvíľ osamote.

Odporúčame vám tiež na prvé rande vybrať nejakú aktivitu, pri ktorej zamestnáte telo aj myseľ. Vyberte sa na prechádzku po meste, či kľudne aj nejakú športovú aktivitu. Pri pohybe sa viac uvoľníte a nebudete takí strnulí, ako keby ste len sedeli nad šálkou kávy. Skôr sa rozhovoríte a určite sa aj lepšie spoznáte.

 1. Kto platí

Pokoj, gentlemani. Nie každá dáma vás chce vycicať už na prvom rande.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že platiť by mal ten, kto na rande druhú osobu pozval. Ak ste to teda boli vy, nemôžete sa hnevať, keď vás dáma nechá zaplatiť celú trojchodovú večeru aj dezertom. Ani dáma by to však nemala brať ako samozrejmosť a aspoň zo slušnosti sa načiahnuť po peňaženku. Nie je nič divné ani na tom, keď si účet jednoducho rozdelíte a každý zaplatí za seba.

 1. O čom sa baviť

Najdôležitejšie je, baviť sa s dámou slušne a s úctou. To znamená: žiadne hlúpe narážky, či návrhy. Zažartovať samozrejme môžete, ale ak chcete, aby sa s vami partnerka stretla ešte raz, nesprávajte sa ako posledný mizogýn.

Netvárte sa príliš tajomne ako nejaký Chuan z telenovely, no ani nehovorte príliš veľa o sebe. Zaujímajte sa o druhú osobu a počúvajte ju. Rozhovor by však rozhodne nemal skĺznuť na veľmi osobné témy. Nemusíte partnerke hneď na začiatku vysypať všetky svoje temné tajomstvá. Pamätajte, že nie ste na sedení u psychológa. Nevylievajte si na ňu svoju depresiu. Ona tu nie je na to, aby vám utierala slzy.

Určite tiež nezačínajte rozhovor o svojej bývalej. To chce na prvom rande počuť len máloktorá žena. Ak sa vás vyslovene neopýta na vaše predošlé vzťahy, držte jazyk za zubami. Zbytočne by to napovedalo, že túto kapitolu svojho života ešte nemáte uzavretú.

Sex je na prvom rande tiež chúlostivá téma. Ak k nemu rozhovor prejde prirodzene, je to v poriadku. Ženu by ste ale nemali do ničoho nútiť a rozhodne by ste sa nemali z fleku priznávať ku všetkým svojim „kinkom“ a úchylkám. Toto nie je Päťdesiat odtieňov sivej, svoju „playroom“ jej ukážete neskôr.

 

Bonus: Otázky, s ktorými ju prekuknete už na prvom rande

Spoznať človeka môže trvať roky a aj vtedy, keď už si myslíte, že ho poznáte dokonale, môže vás stále prekvapiť. Ak však viete konverzáciu zaviesť k správnym témam, môžete sa o druhej osobe dozvedieť veľa už za pár minút.

Nejde pri tom len o to, kde osoba robí, študuje, býva, či čo rada robí a koho volila v posledných voľbách. To sú samozrejme tiež dôležité veci. My však máme pre vás pripravený zoznam jednoduchých otázok, ktoré môžu konverzáciu prehĺbiť.

 • Poznáš nejaký dobrý vtip?

Je to úplne bežná otázka, no veľmi podstatná. Vtip, ktorý nás napadne ako prvý, je zväčša ten, ktorý v nás najviac zarezonoval. Ten, ktorý si teda osoba vyberie, znázorňuje druh humoru, ktorý sa jej páči. Humor vo vzťahu je dôležitý a je super, keď máte obaja podobný druh humoru.

 • Aký máš vzťah s rodinou?

Rodina v našom živote zohráva nezameniteľnú úlohu. Zázemie, z ktorého pochádzame, vo veľkej miere formuje to, kým sme. Vo vzťahoch máme často tendenciu opakovať, čo vidíme doma. Pri ženách je teda dôležité všímať si vzťah s otcom a pri mužoch naopak vzťah s matkou.

 • Máš radšej mačky, alebo psy?

Nejde len o to, ktoré zvieratko si potenciálne kúpite do bytu. Aj odpoveď na túto otázku môže prezradiť veľa o ľudskej osobnosti. Ľudia, ktorí si vyberajú psov, majú údajne oveľa väčšiu tendenciu kontrolovať partnera. Tí, ktorí si vyberú mačku, zase vo vzťahu preferujú voľnosť.

 • Aký je tvoj obľúbený kompliment?

Náš obľúbený kompliment sa zväčša týka niečoho, čo na sebe nemáme veľmi radi, alebo čo sa nezvykne brať ako plus. Aj to nám poskytne náhľad na spôsob, akým sa osoba pozerá sama na seba.

 • Aká je tvoja obľúbená farba?

Existujú teórie, že každá farba reprezentuje isté charakterové črty. Červená napríklad znamená odvahu a energickosť, oranžová veselosť a kreativitu, žltá optimizmus, modrá nežnosť a lojalitu. Fialová sa zvykne označovať ako obľúbená farba psychopatov. Každá farba má však oveľa hlbší význam.

 • Aké boli tvoje posledné vzťahy a ako skončili?

Áno, písali sme predsa, že vzťahy nie sú témou na prvé rande. Je však rozdiel ak si vymieňate skúsenosti, alebo sa vŕtate v starých vzťahoch ako krtko v záhradke. Rovnako je rozdiel v tom, keď vám druhá osoba podá konštruktívnu kritiku svojho predošlého vzťahu, alebo začne rovno nadávať na bývalých. To nie je práve znakom zrelosti. To, čo chcete pri tejto otázke počuť, je že sa poučila z chýb a ide ďalej. A ak je s bývalými kamarátka, vôbec to nie je červená vlajka – práve naopak.

 • V čo veríš a čo si myslíš o náboženstve?

To bude prvá otázka, na ktorú sa ma po rande opýta moja babka, takže je to veľmi dôležité!

Nestrieľa sa z toho, keď nie ste rovnakého vierovyznania, no je dobre vedieť, ako na tom ste a či ste obaja dostatočne tolerantný, aby ste prijali svetonázor toho druhého.

 • Čo chceš od tohto vzťahu?

Toto nie je otázka, ktorú sa zvykneme pýtať na prvom rande. A to je práve častá chyba. Je dobré od začiatku vedieť, čo od tohto stretnutia očakáva druhá osoba. Hlavne ženám zvykne dlho vŕtať v hlave, či ich muž naozaj chce, alebo len čaká na sex a potom sa vyparí ako ranná hmla. Nie je nič zlé na tom, ak obaja hľadáte len rozptýlenie. Toto by ste si ale mali vyjasniť hneď na začiatku, aby ste zbytočne nezranili city toho druhého, či aj svoje.

 • Ako ješ grís?

Treba to vôbec komentovať? Všetci vieme, že existuje len jeden spôsob, ako jesť grís!

 

Zdroje:

https://bigthink.com/neuropsych/color-personality-psychology/