Ako si vybrať ten správny účes na rok 2022?

Ako si vybrať ten správny účes na rok 2022?

Ako si vybrať ten správny účes na rok 2022?

Je sexy, keď sa muž o seba stará. Len máloktorá žena sa otočí za mužom, ktorý vyzerá ako neupravený Tarzan, čo len ráno vyšiel z džungle. A ak aj áno, tak len preto, aby mu hodila pár centov, lebo si ho pomýlila s bezdomovcom.

Práve účes je často rozhodujúci a môže úplne zmeniť váš výzor. Pri tom vôbec nemusíte tráviť hodiny pri zrkadle, či míňať stovky eur na drahé produkty a styling. Dôležité je, vedieť si vybrať účes, ktorý sa hodí k vašej tvári, aj k vašej osobnosti. Dnes už máme na výber rôzne dĺžky, strihy a dokonca aj farby a tak sa môžete s účesom pohrať a vyjadriť svoje ja. Ako ale vybrať ten správny účes?

Farba

To, čo je u žien úplná katastrofa, býva u pánov často korunou krásy. Áno, hovoríme práve o šedinách. Nie nadarmo sa hovorí, že muži nestarnú, ale zrejú ako dobré víno. Mnohým mužom sa sivé vlasy veľmi hodia. Ak však účes „na deda Vševeda“ nie je vašou šálkou kávy, nie je žiadna hanba vlasy si zafarbiť. Dnes už existujú špeciálne rady farieb pre mužov a kaderníčky, či barberi sú aj na takéto prípady trénovaní.

Ak máte ale dobrodružnejšiu povahu a nebojíte sa experimentovať, na trhu je množstvo farieb – šialenejších, ale i úplne decentných, s ktorými sa môžete hrať, ako vám len srdce žiada.

 

Textúra vlasov

Správny výber účesu súvisí aj s typom vašich vlasov. Najväčší jackpot vyhrali páni s kučeravými, či aspoň vlnitými vlasmi. Ich kadere si totiž prirodzene držia objem a preto sú vhodné na akýkoľvek účes. Dobre budú vyzerať dokonca aj vtedy, keď si ich necháte trochu podrásť.

Rovné vlasy sú trochu väčšia výzva, keďže môžu pôsobiť tvrdo, alebo dokonca spľasnuto. To však nie je nič, čo by nevyriešil jeden nákup v drogérii. Namiesto šampónu a sprchového gélu v jednom, ktorý vlasy len zbytočne vysušuje, si kúpte napríklad šampón, ktorý podporuje objem vlasov. Tvrdé vlasy zmäkčí pravidelné používanie kondicionéru, po ktorom sa vlasy ľahšie češú a upravujú. Pre rovné vlasy sa vo všeobecnosti odporúčajú kratšie strihy.

Typ tváre

Dobrý účes musí lichotiť vašim črtám. Šikovný kaderník dokáže zakryť, či naopak zvýrazniť niektoré črty tváre a úplne zmeniť váš výzor. Správne vybratý zostrih a oholenie dokáže robiť doslova zázraky – takmer ako ekvivalent make-upu. Vybrať si pre seba tú správnu vizáž však nie je jednoduché. Prvým krokom je prísť na to, aký tvar má vaša tvár. Vytiahnite meter a my vám ukážeme, ako na to.

Stačí len odmerať štyri rozmery na vašej tvári. Prvý rozmer je šírka čela od jedného konca obočia po druhý. Druhým rozmerom je šírka líc od vonkajších kútikov očí. Tretí rozmer predstavuje šírka čeľuste od špičky brady až pod ucho. Nakoniec odmeriame dĺžku tváre od začiatku čela po špičku brady. Výsledky by mali byť nasledovné:

Oválna tvár

Dĺžka vašej tváre by mala byť pri tomto type väčšia ako šírka líc, zatiaľ čo šírka čela by mala byť väčšia ako šírka čeľuste. Uhol brady by mal byť zaoblený a črty pomerne jemné. Oválna tvár pôsobí neutrálne a hodí sa takmer ku všetkému. Najlepšie k nej sedí napríklad hladké oholenie, no črty môže opticky zaostriť aj brada.

Ofina by vašu tvár ešte viac zaoblila, preto ju odporúčame vyčesať dozadu, alebo do boku. Tak dostane aj oválna tvár trochu ostrejšie línie. Hodiť sa vám môžu napríklad účesy ako french crop, fauxhawk či quiff, ktoré sú po bokoch skrátené a navrchu trochu dlhšie. Taktiež sa môžete odviazať s dlhšími vlasmi, či dokonca s poriadnym drdolom. Predstavivosti sa medze nekladú. 

Okrúhla tvár

Pri okrúhlej type bude dĺžka vašej tváre taká istá, ako šírka líc, o trochu menšia bude šírka čela a čeľuste. Opäť tu nenájdeme žiadne výrazné uhly. Oblúky treba zaostriť a na to je perfektná zarastená brada. Trocha dĺžky tvári opticky pridajú účesy ako pompadour, mohawk či fauxhawk s vystrihanými dokmi hlavy a dlhšími ofinami začesanými nahor. 

Štvorcová tvár

Pri tomto type tváre sú všetky miery zhruba rovnaké, je však typická ostrými črtami a uhlom brady. Tieto ostré uhly môže zjemniť napríklad strnisko, no bola by ich škoda zakrývať bradou.

K štvorcovej tvári sa hodia aj úplne krátke vlasy, ako pri strihoch buzz a crew. No treba držať na pamäti, že čím kratšie vaše vlasy budú, tým hranatejšie bude vaša tvár pôsobiť. Ak teda nechcete pôsobiť ako postavička z lega, odporúčame vám zvoliť elegantný uhladený strih, kľudne aj s cestičkou. Kratšie vystrihané boky môžu tvár zas opticky predĺžiť.

Obdĺžniková tvár

Ak máte obdĺžnikovú tvár, opäť budú všetky miery pomerne podobné. Vyčnievať bude jedine dĺžka tváre. A keďže je tvár prirodzene dlhá, nebudeme ju predlžovať zakosenými bokmi, či bradou. Naopak ju môžeme skúsiť trochu skrátiť a zaobliť. Na to sú ideálne účesy s ofinou cez čelo, alebo začesanou nabok.

Diamantová tvár

Diamantová tvár sa vyznačuje tým, že najväčším rozmerom je jej dĺžka. O trochu menšia je šírka líc, potom šírka čela a nakoniec šírka čeľuste. Brada je špicatá a črty sú ostré.

Keďže rozmer líc je pomerne výrazný, opäť sa vám nebude hodiť zostrih s krátkymi bokmi. Príliš by vytiahol do popredia lícne kosti a uši, ktoré by opticky zväčšil do veľkosti Dumba. Namiesto toho by ste sa mali sústrediť na to, aby ste pridali šírku brade a čelu. Ideálne zarastenou bradou, dlhšou ofinou, či dlhšími vlasmi zastrčenými za uši.

Srdcová tvár

Pre tvár v tvare srdca je typické široké čelo. Len si spomeňte na Srdcovú kráľovnú z Alice a máte celkom dobrú predstavu. Keďže čeľusť nie je pri tomto type tváre príliš výrazná, môžete jej dodať objem zarastenou bradou. Príliš krátke účesy by zbytočne lákali pozornosť na čelo. Namiesto toho môžete zvoliť stredne dlhý, alebo dokonca dlhý zostrih.

Trojuholníková tvár

Pri trojuholníkovej tvári budete mať najväčší rozmer pri šírke čeľusti, ďalej pri šírke líc a čela. Brada je sama o seba výrazná, preto odporúčame nakúpiť žiletky.

Naopak vo vlasoch by sa vám zišlo vytvoriť trochu objemu. To najlepšie docielime, ak necháme vlasy trochu podrásť. Plnšie boky s dlhšou ofinou, či cestičkou na strane sú pre vás jasná voľba.

 

Sú prípady, kedy sa môže ľahko stať, že budete od kaderníka či barbera odchádzať s niečím iným, ako ste mali pôvodne na pláne. Ak smerujete do kaderníctva, je dobre mať so sebou napríklad fotku účesu, ktorý by ste chceli. No treba mať aj otvorenú myseľ a nechať si poradiť. Váš barber, kaderník, či kaderníčka o vlasoch predsa len vie viac než vy. Je možné, že priamo na mieste zistíte, že účes ktorý ste chceli, na vašich vlasoch či type tváre proste dobre vyzerať nebude. V tom prípade sa treba zachovať ako gentleman a vypočuť si názor odborníka, ktorý vie, čo robí.

A keď už máte účes hotový, inšpirujte sa našou ponukou kozmetiky. Dokonalý vzhľad docielite napríklad s našou pomádou na vlasy, či olejom na bradu.

 

Zdroje:

https://begentleman.sk/ako-si-vybrat-spravny-uces-podla-typu-tvojej-tvare/

https://www.schwarzkopf.sk/sk/styling/mu%C5%BEi/ako-najst-ten-spravny-uces.html

https://www.menshairstyletrends.com/mens-haircuts/