Ako bojovať s plešinou

Ako bojovať s plešinou

Ako bojovať s plešinou

 

Vypadávanie vlasov je náš večný nepriateľ. Stretávame sa s ním všetci, hoci u mužov je často menej nápadný, ako u žien. Práve preto je však často prehliadaný a vyústi až ku plešine. Na vypadávane vlasov pôsobí viacero faktorov; genetika, oslabenie imunity, rôzne choroby, či ročné obdobie. Najviac vlasov nám vypadáva na jar a na jeseň a priemerný počet vypadnutých vlasov je až sto. Keď nám však vlasy začnú padať viac než obvykle, treba tento problém riešiť, než dôjde k najhoršiemu.

(Varovanie: Pri čítaní nasledujúceho článku vás môže začať svrbieť hlava a začnete rátať vypadnuté vlasy.)

Čo to spôsobuje?

Hlavnou a najčastejšou príčinou plešiny, je genetika. Ak má teda viacero vašich príbuzných tento problém, začnite skupovať klobúky. Pravdepodobne ide totiž o androgenetickú alopéciu, čo je dedičná hormonálna choroba. (Áno, šokujúce, ale aj chlapi majú hormonálne výkyvy.) Spôsobuje ju oblbnutý hormón testosterón, ktorý začne považovať vlasové folikuly za cudzie telesá. Vlasy sú čím ďalej slabšie a tenšie a dokonca rýchlejšie mastnejú. Rastový cyklus folikúl sa skracuje, takže nestíhajú produkovať nové vlasy, zatiaľ čo tie staré vypadávajú.

Okrem alopécie môže byť nadmerné vypadávanie vlasov aj prejavom rôznych iných chorôb. Môže ísť o kožné ochorenie pokožky hlavy, no aj o problémy inde v tele, ktoré nám takto dávajú na známosť svoj príchod. Medzi časté príčiny patria choroby štítnej žľazy, obličiek, či krvného obehu. Okrem nich je vypadávanie vlasov aj častým následkom prekonania covidu.

Nadmerné vypadávanie vlasov môže ovplyvniť aj váš životný štýl. Priveľký stres dokáže spôsobiť aj také prípady, kedy vám vlasy vypadajú z večera do rána. Ďalším faktorom je nevyvážená strava s nedostatkom živín, ako sú zinok, biotín, železo a vitamíny A, B, C a E. Dávajte si teda pozor, aby pri držaní diéty nebola váha vašich vlasov tá jediná, ktorú stratíte. K vypadávaniu vlasov prispieva taktiež nedostatočná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy či pričasté nosenie čiapok.

 

Čo s tým?

Najúčinnejší spôsob boja proti plešine je prevencia. Konať treba skôr, ako vám na hlave ostane posledný vlások. Ak sa o seba dôkladne staráte, isto si všimnete, že vám vypadáva viac vlasov, ako inokedy, alebo že sú odrazu slabšie. Čo ale robiť, keď si čosi také všimnete?

Ako prvé sa musíte presvedčiť, či sa o vlasy staráte dostatočne. Ak patríte k tým mužom, ktorí majú na znak mužnosti na poličke len jeden šampón s kondicionérom, sprchovým gélom, jarou na riad a pracím prachom v jednom, vyhoďte ho. Ale že ihneď. Je jedno, koľko morských panien podľa reklamy podľahne jeho vôni. Starajte sa skôr o to, koľko vašich vlasov mu podľahne. Existuje dôvod, prečo máme osobitné výrobky na rôzne účely – majú rôzne zloženie a účinok. Takýto všestranný výrobok je možno fajn na predĺžený víkend aby ste ušetrili miesto v kufri. Z dlhodobého hľadiska ale vlasy len zbytočne vysušuje a poškodzuje.

Ak hľadáte naozaj len prevenciu, najlepšie je začať nejakým šampónom či tonikom s energizujúcim alebo posilňujúcim účinkom, ktorý vlasy spevní a naštartuje vlasové folikuly. Ak už hľadáte cielene niečo proti vypadávaniu vlasov, najlepšie je opýtať sa odborníka. Osloviť môžete svojho kaderníka, kaderníčku, barbera, či lekárnika. Na trhu je množstvo rôznych toník, šampónov, kúr, ampuliek, kondicionérov, masiek a ešte kadečoho iného. Na zobudenie vlasových folikúl je účinná napríklad aj masáž pokožky hlavy. Možno budete musieť vyskúšať viacero možností, no niečo z toho vám isto pomôže.

Ďalším krokom bude presvedčiť sa, či vám nechýbajú nejaké živiny. Je dôležité prijímať vyváženú stravu, aby mali vlasy všetko, čo potrebujú. Rast vlasov podporujú napríklad bielkoviny a zdravé tuky, ktoré otvárajú vlasové folikuly. Ak sa vám to zdá málo, môžete si pomôcť doplnkami stravy v podobe rôznych vitamínov a zinku.

Azda najdrahším bojovníkom proti vypadávaniu vlasov je laser. Na trhu nájdete výrobky ako laserová helma, či laserový hrebeň, ktoré sľubujú regeneráciu pokožky hlavy, lepšiu cirkuláciu a stimuláciu vlasových folikúl. Vlasy by mali začať rásť rýchlejšie a pevnejšie. Pre kúpu týchto prístrojov už ale budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Cena helmy sa pohybuje medzi 200 až 300 eurami a cena laserového hrebeňa je okolo 100 eur. Za záchranu vašich vlasov to rozhodne stojí, no ani jeden z týchto výrobkov nelieči choroby, ktoré vypadávanie vlasov spôsobujú.

A čo ak je už neskoro?

Ak ste vypadávanie vlasov podcenili a vaša hlava začína pripomínať skôr koleno, už vám veľa možností neostáva. Posledná šanca na záchranu vašej hrivy je transplantácia vlasov. Na Slovensku sa nachádza viacero kliník, ktoré tieto služby ponúkajú. Cena za kompletnú transplantáciu sa však môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Radšej si teda začnite šetriť.

Druhým, o čosi bolestivejším riešením, je kúpiť si žiletku. (A pri tomto počasí rovno aj opaľovací krém, aby ste nevyzerali ako prerastená rajčina.) Oholiť si vlasy je obrovská zmena, ktorá chce veľa odvahy. No plešina rozhodne nie je žiadna hanba. Ak ju viete nosiť so sebaistotou a odhodlaním, môže sa z plešiny stať váš osobný nezameniteľný štýl. Len pomyslite na všetkých tých hollywoodskych hercov, ktorých si bez plešatej hlavy už ani nedokážete predstaviť. Vlasy sú len súčasť vás – nedeterminujú to, kým ste. To môžete rozhodnúť len vy. A tak sa nedajte plešinou obmedzovať, radšej v nej skúste nájsť sám seba.

 

 

Zdroje:

https://imunita.online/vypadavanie-vlasov-u-muzov/

https://www.venira.sk/blog/vypadavanie-vlasov-u-muzov-ako-s-tym-zatocit/

https://www.budchlap.sk/Tema/Blog/Plesina-zbytocny-strasiak-modernych-muzov

https://www.plastickachirurgia.sk/zakroky/transplantacia-vlasov/androgeneticka-alopecia